sobota, 7 maja 2016

7 maja 2016 r. - Zielona Góra - Żagań, Muzeum Obozów Jenieckich - Zielona Góra

7 maja 2016 - Zielone Góra - Żagań - Zielona Góra

To był jeden z tych wyjazdów, na który czekałem dosyć długo i planowałem go od dłuższego czasu. Nadążyła się okazja i pojechaliśmy w grupie kilku osób, pod patronatem Lubuszan 73. Pogoda dopisała, było słonecznie, ale nie gorąco. Czasami było pod wiatr, a czasami z wiatrem. Jechaliśmy tylko asfaltem, bez dróg leśnych, polnych i piachu.


Tradycyjnie wyjazd rozpoczął się na placu Bohaterów i ulicami miasta przejechaliśmy do wyjazdu w stronę Ochli. Z Ochli na Jeleniów i dalej przez Kotowice (podjazd pod górkę, który zawsze jest wyzwaniem), dojazd do Brzeźnicy i później już „prosta droga” do Żagania.



 W Żaganiu przystanek przy zamku. Tutaj podstemplowałem wszystkie książeczki i tabelki na odznaki turystyczne (w sumie cztery - KOT, Szlakami Zamków, Turysta Ziemi Lubuskiej i Przyjaciel Ziemi Lubuskiej). Zrobiliśmy kilka pamiątkowych zdjęć na tle Pałacu. Po kilkunastu minutach ruszyliśmy do głównego celu naszego wyjazdu, Muzeum Obozów Jenieckich, mieszczącego się na ul. Lotników Alianckich 6. Po krótkim odpoczynku i posileniu się pod wiatą przy budynku muzeum, weszliśmy do środka, gdzie przywitały nas bardzo miłe Panie z obsługi. Zwiedzanie muzeum podzielone jest właściwie na trzy części. We właściwym budynku muzeum zobaczyć można stałą ekspozycję, w której znajdują się eksponaty związane z jeńcami przebywającymi w żagańskich obozach. Wiele eksponatów pochodzi z wykopalisk i darowizn na rzecz muzeum i było użytkowane przez jeńców. Jest także makieta obozu, z którego dokonano ucieczki z zaznaczonymi tunelami.





 
Po wyjściu z budynku idziemy do odtworzonego baraku, w którym można zobaczyć jak wyglądały sale jenieckie, ich wyposażenie oraz repliki wózków, którymi posługiwali się do kopania tuneli.








 Przed opuszczeniem muzeum jeszcze szybkie zdjęcie pamiątkowe na tle pomnika i drogami leśnymi dojeżdżamy do autentycznego miejsca, gdzie odbyła się ucieczka ze STALAGu LUFT III.











Na miejscu,  na ziemi, jest zaznaczony przebieg tunelu, wejście i wyjście oraz pomnik ku czci żołnierzy, którzy podjęli się ucieczki. W pobliżu znajdują się jeszcze ruiny baraków obozowych i rekonstrukcja wieży obserwacyjnej. Niestety, nie odwiedziliśmy cmentarza obozowego, na którym pochowani są jeńcy zmarli w obozie. W drogę powrotną ruszyliśmy lasami i objechaliśmy Żagań od strony południowej. Z Żagania wyjechaliśmy na drogę w stronę Kożuchowa i następnie przez miejscowości Dzietrzychowice, Chotków, Wichów, Broniszów, Kiełpin wróciliśmy do Zielonej Góry. 


Trasa: 115 km

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz